Czw, 29 września
 • 9:00 - 10:30

  Oliwia Chojnacka – Popularne aplikacje – przewodnik dotyczący prywatności.

  Ustawienia prywatności w grach czy serwisach społecznościowych, z których korzystają dzieci są jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo. Aplikacje często dają rodzicom oraz opiekunom wiele możliwości ustawień, o których rodzice lub opiekunowie nie wiedzą. Warsztaty mają na celu przekazanie praktycznej wiedzy na temat możliwości wprowadzenia ustawień przez rodzica oraz dziecko. Omówione zostaną konkretne przykłady aplikacji popularnych wśród młodych osób..

  Zapisz się
 • 10:45 - 12:15

  Marta Wojtas – Ryzykowne zachowania seksualne nastolatków online w kontekście potrzeb związanych z rozwojem.

  Ryzykowne zachowania nastolatków są wpisane w proces ich rozwoju, jednak niosą za sobą ryzyko nadużyć i zagrożeń, przez co mogą też negatywnie wpływać na młodą osobę. Aktualnie wiele zachowań ryzykownych obserwuje się w w przestrzeni online i wiele z nich dotyczy obszaru seksualności. Zdarza się, że zachowania te nie są zgodne z normami społecznymi, zagrażają bezpieczeństwu fizycznemu i są szkodliwe psychologicznie dla tych, którzy je podejmują lub są ich świadkami. Warto przyjrzeć się w jakim kontekście młoda osoba decyduje się na podjęcie ryzykownego zachowania seksualnego online, gdyż dzięki temu dorośli mogą podjąć różne działania, które pomogą uchronić ją przed zagrożeniami. W Poradni Dziecko w Sieci, która jest jednym z programów Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, psychologowie i psychoterapeuci pomagają młodym osobom, które podjęły takie zachowania i doświadczyły również ich przykrych konsekwencji. Webinar będzie poświęcony analizie różnych ryzykownych zachowań seksualnych online w kontekście potrzeb nastolatków i konfliktów wewnętrznych, których doświadczają, aby lepiej zrozumieć problem i wesprzeć młodych ludzi w trudnym i pełnym wyzwań okresie życia.

  Zapisz się
 • 16:00 - 17:30

  Artur Markiewicz, Mariusz Stasiak vel Stasek, Bogusław Gębura, Patrycja Żarska-Cynk – Uczenie dzieci o cyberbezpieczeństwie, projekt angażujący rodziców i dzieci w cyberbezpieczeństwo.

  Cześć,
  jestem Cyfrowym Skautem.
  Celem naszego projektu jest zafascynować Cię cyberbezpieczeństwem, pokazać co od czego zależy. dzisiaj opowiem Ci o...

  Rozegramy grę pokazującą jak działa internet, jak zabezpieczać siebie i swoje dane, na co uważać.
  Będziesz wiedzieć jak ważne są hasła, co zależy od Ciebie, kiedy, o czym i dlaczego warto rozmawiać z rodzicami.


  Od tego cytatu rozpocząłem spotkanie z dziećmi na obozie harcerskim.
  Jako uczestnicy projektu Cyfrowy Skaut uczymy dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli.

  Angażujemy dorosłych i dzieci w ten cel.
  To projekt realizowany przez ludzi, którym się chce.

  To co chcemy Ci dziś powiedzieć, to jak realizujemy swoje cele, jak działamy z dziećmi, rodzicami. Powiemy Ci jakie główne przeciwności czekają nas wszystkich w budowania lepszego, cyber bezpiecznego Świata. Pokażemy CI grę łączącą prace plastyczne, informacje jak działa internet,

  Posłuchaj jak my zmieniamy, jak Ty możesz zmienić przyszłość..

  Zapisz się
Pt, 30 września
 • 9:00 - 10:30

  Adriana Denys-Starzec – Wizerunek dziecka w sieci czyli o prawnych aspektach sharentingu

  Celem warsztatu będzie przedstawienie perspektywy prawnej różnych odmian sharentingu. Rodzice publikują podobizny swoich pociech na portalach społecznościowych. Niezwykle popularne stały się także blogi oraz vlogi o tematyce parentingowej. Czy jednak opiekunowie zdają sobie sprawę z konsekwencji przedmiotowego działania? Mowa tu nie tylko o konsekwencjach prawnych, ale także o wpływie na prywatność czy reputację dziecka. Podczas warsztatu omówione zostaną sprawy sądowe z Polski, Portugalii, Włoch czy Hiszpanii, których przedmiotem była publikacja wizerunku małoletniego. Zastanowimy się nad tym, jakie regulacje prawne znajdą zastosowanie w przypadku sharentingu, także w sytuacjach skrajnych, takich jak publikowanie podobizny nagiego niemowlęcia. Na jakich zasadach rodzice mogą odpowiadać za sharenting? Co to jest parental trolling? i wreszcie, czy publikowanie wizerunku dziecka w Internecie zawsze jest dla dziecka krzywdzące? Na te pytania postaram się odpowiedzieć podczas warsztatu.

  Zapisz się
 • 10:45 - 12:15

  Dominika Urbańska-Galanciak – Gry wideo w szkole - pomysł na efektywne nauczanie

  Elektroniczna rozrywka jest jedną z ważniejszych form spędzania wolnego czasu przez młodzież w wieku szkolnym. W jaki sposób zamienić zabawę na naukę? Jak wykorzystać gry wideo jako narzędzie do motywowania i angażowania uczniów? Gdzie szukać informacji potrzebnych do skutecznego włączania gier do praktyki pedagogicznej? Zapraszam na warsztat, podczas którego wspólnie odpowiedziemy na te i inne pytania związane z grami wideo, bezpieczeństwem i etyką korzystania z gier oraz ich walorami edukacyjnymi.

  Zapisz się
 • 12:30 - 14:00

  Ewa Domańska, Andrzej Rylski – Jak przeprowadzić zajęcia o phisingu na podstawie scenariusza CYBER lekcji?

  CYBER lekcje to nowy projekt edukacyjny, który powstał w ramach współpracy Ministra Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego. Udostępnia on gotowe scenariusze lekcji oraz materiały multimedialne, które pomogą pedagogom usystematyzować wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także umożliwią zorganizowanie lekcji na temat mądrego i odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii. Treści zawarte w scenariuszach są zgodne z obowiązującą podstawą programową, a ich tematyka odpowiada rosnącemu zapotrzebowaniu na wiedzę i kompetencje z zakresu efektywnego wykorzystywania mediów cyfrowych uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Podczas warsztatów, eksperci NASK zaprezentują przykładowe materiały z zasobów CYBER lekcji oraz przeprowadzą z uczestnikami zajęcia skupione na bardzo obecnie aktualnej tematyce phishingu, kategorii zagrożeń, na którą narażeni jesteśmy wszyscy, niezależnie od posiadanych kompetencji cyfrowych.

  Zapisz się
Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję